čtvrtek 21. března 2013

Návod - obal na tablet II. / Tablet (i-pad) cover sewing tutorial, part II.

Prvú časť návodu na obal na tablet sme ukončili prípravou a "oblečením" pevných častí, dnes sa trochu "popipláme" s drobnosťami a kompletizáciu si necháme na 3. a zároveň poslednú časť.
Chcela by som sa vám ešte veľmi poďakovať za nadšené ohlasy, komenty k prvej časti... teším sa, že sa vám postup páči a že snáď sa niektoré do neho i čoskoro pustíte (aj čítačky na e-knihy sa počítajú ;)).

Tak a poďme sa dať opäť do práce:

1. Z doplnkovej látky vystrihnite obdĺžnik, ktorého veľkosť budete musieť vypočítať samé, pretože sa odvodí od veľkosti vašich tabletov. Ja chcem, aby tento moj obdĺžnik, ktorý bude tvoriť spoj medzi prednou a zadnou (vrchnou a spodnou) časťou obalu, bol o čosi (cca 2,5 - 3 cm z každej strany) kratší než hlavné diely. V mojom prípade je teda potreba, aby mal v konečnej podobe dĺžku 21 cm, strihám ale + 2 cm, teda 23 cm, aby som z každej strany mohla 1 cm zažehliť. Šírka tiež záleží na hrúbke obsahu, ale nejakých 1,5 cm by vo výsledku malo stačiť, radšej ale počítajte s rezervou.  Vystrihnite obdĺžnik slabšej lepivej výztuhy, ktorý bude mať všetky rozmery o 1 cm menšie, než látkový obdĺžnik. Obdĺžnik sa bude prekladať na polovicu, tak šírku, ktorú ste si vypočítali a bude konečná, navýšenú o zažehlený cca 1 cm a o šírku, ktorá sa schová do švu (stačí 0,5 cm) vynásobte dvoma. Ja som strihala 6 cm široký (vlizelínový, látkový logicky o dva cm širší), ale doporučujem aspoň 1 cm ešte pridať, bude sa vám ľahšie pracovať.

 2. Nažehlite výztuhu do prostriedku látkového obdĺžniku a všetky prečnievajúce strany zažehlite do vnútra. Preložte na polovicu a znovu prežehlite. Rohy zastrihnite, aby sa v nich materiál nehromadil.


 3. Dlhú stranu zošpendlite a pozdĺž troch strán, ktoré sa rozovierajú, zošite. Na chvíľu zošitý obdĺžnik ešte odložte bokom.

4. Z doplnkovej látky vystrihnite dva obdĺžniky cca 14 cm dlhé a široké v mojom prípade 4 x 1,5 cm, teda 6 :) Zožehlite na polovicu a boky rubovými stranami ešte k práve zažehlenej ryske, ešte raz prežehlite a pozdĺž dlhých strán na stroji prešite.

  5. Gumičky rovnako dlhé a ľubovoľne široké (doporučujem ale tenšie, tie moje pochádzajú z vyradenej podprsenky, ehm :-/ ) a práve ušité dva "hady" našpendlite na spodný decovilový diel. Doporučujem látkové "hady" našpendliť s malou rezervou, aby vám tam potom pekne samotný tablet zapadol a nedeformoval spodný diel a aby vám tam vobec vošiel ;) Je lepšie si to našpendliť a odskúšať ešte pred našitím. Gumičky nepotrebujú našívať s rezervou, tie pružia, takže sa natiahnu. Dávajte ale pozor, ako sú na tablete umiestnené rozne gombíčky, na ktoré by gumičky mohli tlačiť. U povodného obalu máme napr. gumičku na jednej strane permanentne stiahnutú, lebo na tlačila na ovládač hlasitosti umiestnený práve na boku. Teraz som sa snažila dať gumičku o niečo ďalej, tak snáď už to bude plne funkčné! Našpendelené to prenesieme pod stroj a pri krajíčku prišijeme k základu.
(Na obrázku som to hneď i odskúšala a sadlo to pekne. Presahy na druhej strane zastrihnite zároveň so zažehlenými presahmi látky, ktorú sme nažehlili na decovil.)

 6. V ďalšej časti povoláme naspäť do "hry" odložený obdĺžnik látky a prišpendlíme ho na jeho budúce miesto. Zo strany decovilu pri krajíčku prišijeme. Opakujeme ten istý postup i na druhej strane. Od decovilu k decovilu by to malo mať oných cca 1,5 cm. Pozor!!! Špendlite k strane, na ktorej sú gumičky a k užšiemu prelamovaciemu dielu prednej časti. Je to zrozumiteľné? Preskúmajte pozorne obrázky, aby bolo!

 7. Chcela som použiť koženkové magnetické zapínanie z obchodíku od Jany, ale bolo príliš veľké a tak som sa na jeho základe pokúsila vyrobiť vlastné. Ak vám to pripadá, ako dobrý nápad, skúste si to tiež, prípadne vyrobte klasickú látkovú "pracku", do ktorej nezabudnite vložť magnetické zapínanie, presnejšie jeho slabšiu časť a silnejšiu po vymeraní pripevníte k vrchnej decovilovej časti.
Ďalšie nápady na zapínanie, ktoré sa mi páčia sú napr. tento a tento.
Ak ste sa rozhodli skúsiť to so mnou, narýsujte si ľubovoľný tvar pracky dvakrát na decovil a ak túžite i po našitej protistrane (tej menšej časti, ktorá nosí silnejšiu časť magnetu, tak podľa práve nakresleného tvaru prekreslite ešte i túto časť, tú stačí len jedenkrát. Všetko vystrihnite, nažehlite na látku a obstrihnite cca 1cm od okraja decovilu. V otáčkach nastrihnite (niekde stačia len nástrihy, inde je potreba vystrihnúť "véčka"). Tieto látkové presahy zažehlite k decovilu.

 8. Do jednej časti z dvoch identických vložte magnet, vymerajte, kam príde vložiť magnet na spodnú (menšiu) "placku", ktorú sme strihali len v jednom kuse a to tak, že otlačíte horný magnet do látky. Dve identické časti k sebe pri krajíčku prišite. "Placku" našite (po vymeraní!) na hlavný pohľadový diel. Na obrázkoch nižšie už vidíte, k čomu sme sa dnes dopracovali:

 A: Predelová "prepážka", ktorá spojuje dva hlavné diely.


B: Pracka s magnetickým zapínaním. (ak chcete tú svoju tiež nejak prizdobiť, našívajte ozdobu ešte na nezošité časti!)5 komentářů:

 1. uplne suprove, aj ten prvy je bombovy... krasa, snad to raz vyskusam aj ja - uz len tablet kupit chi :D

  OdpovědětVymazat
 2. Já se do něho asi pustím, Baruško. Ty vše píšeš tak polopaticky a sugestivně, že jsem dostala chuť ušít po dlouhé době něco podle návodu, a něco co momentálně nutně nepotřebuju, ale hrozně chci! :o)
  Hezké pokušení. Moc děkuju a objímám.
  j.

  OdpovědětVymazat
 3. Vau, Baru ty si šikovná! Skvělej návod... teda já tablet nemám, takže nic šít nebudu,ale ten tvůj obal vypadá báječně. Měj se krásně pa Majda

  OdpovědětVymazat
 4. Děkuji za skvělý návod, už vím, co dostane dcera jako dárek.

  OdpovědětVymazat
 5. Casino Table Games - JtmHub
  JT Blackjack Table Games · 1. 부산광역 출장안마 Jumba Blackjack · 보령 출장샵 2. 천안 출장안마 Caribbean Stud Poker 서귀포 출장샵 · 3. Caribbean Stud Poker · 4. Craps Table · 5. Pai Gow Poker 경주 출장마사지 · 6. Jumba

  OdpovědětVymazat

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...