úterý 19. března 2013

Návod - obal na tablet I. / Tablet (i-pad) cover sewing tutorial, part I.

Konečne som sa dopracovala k sľúbenému postupu na tabletový obal, ktorý ste v mojom podaní mohli vidieť v jednom z nedávnych príspevkov.
Rozhodla som sa rozdeliť postup do niekoľkých (snáď len dvoch, prípadne troch) častí.
V tej dnešnej, prvej, nepadne ani jediný steh. Budeme len kresliť, strihať, zažehľovať a tešiť sa, ako sa nám to krásne črtá.
Je to môj prvý postup, o ktorý sa rada podelím, tak prípadné nedokonalosti berte s nadhľadom, prosím. Otázky píšte do komentárov, rada zodpoviem a snáď sa čoskoro dopracujem i k preloženiu postupu do angličtiny, pre prípadných zahraničných obaluchtivých záujemcov.

Začneme tým, čo budeme potrebovať:

Látky:

-cca 1/4 yardu hlavnej designovej látky (doporučujem pevnejšiu látku, ktorá bude odolnejšia voči oderu)
-rovnako veľký kus látky vnútra (v prípade, že chcete dovnútra inú látku než na vonkajšok)
-zbytok látky/látok, ktorú použijeme na spoj hlavných častí, prípadne na zapínaciu pracku a "zarážku" na zadnej strane obalu. Fantázii sa medze nekladú a kľudne možete využiť i viac látok napr. z jednej kolekcie, alebo navzájom inak ladiacich. Čo sa týka uzatvárania obalu, nemusíte nasledovať moj postup, možete sa inšpirovať napr. tu, mne sa ale otváranie na magnet u prvého obalu osvedčilo, takže postup viac-menej zopakujem, možno s malou obmenou, k tomu sa ale dostaneme až v nasledujúcej časti návodu.

Výztuhy:
- decovil (cca pol metra, predáva sa 90 cm šírky, myslím a počítam aj s rezervou)
- penefol (ktorý príde medzi všetky vrstvy za účelom ešte pevnejšieho a kvalitnejšieho vyztuženia). V prípade, že penefol nemáte a ani nechcete objednávať, možete použiť nejakú inú pevnú výztuhu, príp. tvrdý kartón... to si ale musíte byť isté, že obal nebudete vystavovať vlhku)
(Ja výztuhy najčastejšie nakupujem tu)

Nástroje a iné:
-nožnice
-pero
-podložka
-1x magnetické zapínanie, pol cm až 1 cm hrubú gumu (ideálne čierna, ak máte tablet čiernej farby!), nite (farebné vyzerajú pri prešití ozdobným strojovým stehom veľmi efektne!)


 1. Na podložku si rozložíme decovil, na ktorý obrazovkou položíme tablet. Tvar tabletu perom obkreslíme na nelepivú časť decovilu. Môžete tak urobiť rovno 4x, alebo prvý prekreslený tvar vystrihnúť a použiť ho ako šablomu u ďalších troch nákresov, ako som to urobila i ja.

 2. Všetky 4 narysované tvary vystrihneme, nič nezväčšujeme, ani nezmenšujeme.

 3. Na 2 zo 4 ks vystrihnutých decovilových dielov narýsujeme 11 cm od kraja čiaru.

 
 4. Potom pravítku posunieme o pol cm (teda 10,5 od kraja) a narýsujeme druhú čiaru.

5. Takto to vyzerá, po odobraní pravítka. Presne po čiarach budeme viesť nožničky, aby sme rozstrihli decovil na dve časti a zároveň získali 1/2 cm medzeru, v ktorej neskôr povedieme šev.

 Takto teda vyzerá rozstrihnutý diel (2 diely) a na spodnom obrázku už máme celú "zostavu" :)

 6. Pripravíme si už i penefolové diely, hoci ich budeme potrebovať až pri kompletovaní jednotlivých častí v podstate v závere celého šitia.

 Tie budeme potrebovať len 1 x, teda 1 x predný diel (tvorený z dvoch menších častí) a 1 x zadný diel. Všetky diely stvoríme priložením a obkreslením penefolových dielov. Pozor!!! Nestriháme v ryske práve obkreslených dielov, ale každý zmenšíme o cca pol centimetra. To aby sme potom mohli ľahšie prešívať a aby sa nám táto veľmi tuhá výztuha neplietla pod ihlu a nevytŕčala spomedzi dvoch priložených dielov.
 7. Vystrihneme zmenšené diely. Stredovú linku predného dielu nezmenšujeme, len okraje!

 Na tomto obrázku už vidíte vystrihnuté penefolové diely položené na decovilových, aby bolo jasné, že sú o čosi menšie. Je možné, ze v záverečnej fáze budeme musieť penefol ešte o niečo zmenšiť, napr. v rohoch, ak by hrozilo, že by to moc vytŕčalo, to už ale nechám na vašom vlastnom posúdení.

 8. Konečne sme sa dostali k látkam. Jeden celý nerozstrihnutý decovilový diel prekreslite dvakrát na hlavnú látku. Dávajte pozor, aby vám sedel vzor a zároveň, aby vám z každej strany ku kraju látky ostávalo ešte min. 1,5 cm pruh látky.

 Od takto prekreslených dielov namerajte na každú stranu spomínaných 1,5 cm a pozdĺž týchto čiar diely vystrihnite.

 (pravý diel mám narýsovaný dvakrát, lebo som to trochu posúvala kvoli vzoru na látke... to len poznámka, aby vás to nemiatlo)

 Identicky budete postupovať aj v prípade látky na vnútro obalu.

 9. Takto pripravené vystrihnuté diely prenesiete na žehliacu dosku, aby sme na decovil látku zažehlili. Doporučujem predžehliť si látku s naparovaním, následne naparovanie vypnúť, priložiť decovil na miesto a najskôr pritlačiť žehličku na pár miestach priamo na decovil len tak, aby sa prichytil. Potom látku s decovilom otočiť a cez látku poriadne pritláčať žehličku po celej ploche. Ak sa vám decovil trochu pohne z naznačenej hranice, rýchlo ho ešte odlepte (kým je teplý, tak to ide ľahko) a chybu napravte.

 Malo by vám to takto pekne sedieť (na ľavej fotografii to zase vyzerá, že mi to ušlo, ale je to tým, že som ten diel prekresľovala, viz. poznámka vyššie).

 Pozor!!! Veľmi dôležité je ešte pred nažehlením si uvedomiť, ako sa bude tablet otvárať a podľa toho rozložiť decovilové časti na látku. Je teda dôležité uvedomiť si, že širšia časť decovilu bude bližšie k "otváraniu" obalu a tenšia k "spoju" prednej a zadnej časti. Nasmerujte si tak vzor na látke a radšej dvakrát premýšľajte, než raz zle nažehlite :D

 Znovu identicky nažehlite decovil i na látku vnútra.

 Všetkým 4 dielom zaoblite (stačí od oka) rohy a potom ich nastrihnite do "V" výstrihov, ktoré by mali končiť cca 2-3 mm od okraja decovilu. Následne prečnievajúcu látku zažehlite k decovilu. Žehličku môžete opäť nastaviť na naparovanie + je vhodné si zažehlovanú látku krátko pred zažehlením postriekať vodou, je potom poddajnejšia. Nakoniec ešte otočte a z lícovej strany bez naparovania prežehlite, pri práve podžehlených okrajoch mierne pritlačte (presvedčte sa, že sa vám pri otáčaní látka a "V" výstrihy neskrčili ešte než finálne prežehlíte).

 Buďte dôkladné, dajte si záležať a na konci dnešnej časti budete mať 4 takéto krásne diely. Teda, dúfam, že sa vám tie vaše páčia rovnako ako mne tie moje ;)


 Keď si diely poskladáte na seba, mali by vám takto sedieť a už si môžete začať predstavovať, ako sa bude obal otvárať...

Ružovú látku som si prichystala práve na doplnkové časti, ako spoj predného a zadného dielu, pracku na zapínanie a iné.

Ak chcete, môžete si do budúcej časti nachystať tieto 4 diely, alebo si môžete počkať na celý postup a začať pracovať až potom. Alebo sa od tejto časti môžete "odpichnúť" vlastným smerom a vytvoriť vlastný originálny obal. Každopádne, teším sa, ak môj obal poslúži ako inšpirácia a tento postup bude akokoľvek nápomocný. Teším sa, že sa ušitými obalmi pochválite... ale to predbehujem, ešte nás čaká kopa práce a teraz už hlavne skutočného šitia, ako v rukách, tak za strojom. S chuťou do toho, pol je hotovo... a to skoro doslova!

11 komentářů:

 1. Barborko, děkuji za návod, určitě někdy použiji. Zpracovaný ho máš perfektně, jsi neskutečná. Ještě jednou díky a těším se na pokračování
  Petra

  OdpovědětVymazat
 2. Paráda, těším se moc.... Zatím to vypadá moc dobře.... A to echino!!!

  OdpovědětVymazat
 3. Ještě že nemáme doma tablet, tohle bych fakt nedala. Ale ukládám, člověk nikdy neví, že? :) Barborko, máš to moc pěkně napsané!!! Děkuji! J.

  OdpovědětVymazat
 4. Mně se včera neuložil komentář. :-) Barborko, krásný postup, ale to se u tebe dalo čekat. Hned bych se pustila do šití, ale tablet chybí, tak prozatím ukládám a děkuji.

  OdpovědětVymazat
 5. super je :) to nemozem ukazat detom, zas by som musela ...

  OdpovědětVymazat
 6. Jéj, Barborko, jsi moc hodná. Návod je skvělý! Asi si koupím tablet.:D

  OdpovědětVymazat
 7. Baruško, máš to skvěle vychytané! Až nazraje čas, (a bude i tablet :o)), tak tvůj návod určitě využiju. Jsi moc hodná, že se takto podělíš ♥.
  Přemýšlím, že s malými úpravami, takto zkusím obléct mamčinu čtečku knih.
  Moc zdravím do Prahy, a Vašíčkovi posílám pohlazení...
  Jdu dočíst i to co mi u tebe poslední dobou uteklo.

  OdpovědětVymazat
 8. Barborko,
  jé jej další super návod, který se nám také aktuálně hodí :-)
  Jen já ještě nezačala s vestičkou a sukénkou :-o
  Měla už bych k tomu stroji opravdu zasednout, protože s takovými návody to prostě jít musí !
  Takže děkuji a ukládám ;-)

  OdpovědětVymazat
 9. Tak manžel si chce tablet koupit, ale po tomhle ho chci i já, jenom kvůli tomu obalu! Díky moc za profi postup!

  OdpovědětVymazat
 10. Úžasně zpracováno, kvůli tomu návodu si snad budu muset pořídit tablet ;-)

  OdpovědětVymazat
 11. Barborko, děkuji za návod - bude se hodit. Obal je nádherný a návod totálně profi. Díky díky díky :o) ♥

  OdpovědětVymazat

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...