pátek 20. července 2012

Thonetky - moja srdcovka!

Mali sme doma 4 moderné štýlové stoličky z priesvitného plastu z Ikea. Pred rokom nám praskla prvá a to úplne, zlomila sa v ohybe a manžel skončil na zemi. Pred pár mesiacmi sme mali na návšteve vysokého známeho a ten sa celý večer na stoličke pohupoval. Po napomenutí, že može skončiť na zemi, na chvíľu prestal, ale po chvíľke bolo nutkanie silnejšie než hlava a tak sme začuli hlasné "puk". Na zemi síce neskončil a kupodivu aj stolička ostala celá, ale má v rovnakom ohybe, kde tá prvá praskla úplne, takú ryhu, ktorá neveští stoličke dlhú životnosť.
Ostávali by nám teda dve, nebyť toho, že som nedávno prepadla "starinárstvu", všetkému retro a kombinácii moderného s prvkami starého-dobrého :)
Mám doma tri kresielka Thonet. Jedno mi pozháňal manželov taťka a je to asi úplná rarita, lebo také som vlastne nikde nevidela. Má výplet aj na operadle. Výplet sme nechali urobiť nový priamo v Tone a teda bola to pálka, ale výsledok je krásny.
Ďalšie dve, kúpené cez Aurko, sú asi klasikou a práve tie som si zamilovala. Našla som na internete kopec fotiek, ktoré viac či menej napĺňajú moju predstavu o kuchyni s takýmito kresielkami. Takže ešte dokúpiť pár a možu sa ikeácke predražené "plasťáky" dolámať. Zlaté Thonetky, čo vydržia storočia!
8 komentářů:

 1. Teď jsem mírně vyděšená, taky máme 4 plastové židle z IKEA. Chtěla jsem nějaké "bez nožiček", ať to nedrhne po koberci. Za jak dlouho dobu užívání praskly?
  Jinak tonetky jsou dobrá volba, u rodičů bohužel už vyletěly komínem ....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ilonka, nedes sa, vydržali pomerne dlho (na plastové stoličky!), nejaké 3-4 roky :) Máme tieto http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/20115038/

   Vymazat
  2. Ano, to jsou ony, máme je nějaké 2-3 roky. To abych se pomalu poohlížela po jiných :o)

   Vymazat
 2. Barborko, vřele doporučuji. Koupili jsme si tonetky do jídelny... maximální spokojenost. Během návštěvy mého bratra jsem ho taktně upozornila, že jakmile k nim přijedeme na návštěvu, zabavuji dvě tonetky, které míval děda v pracovně :-) Ty asi natřu barevně. Tohle má moje kamarádka v kuchyni: kulatý stůl a čtyři tonetky, každá v jiné barvě. Pro někoho divočina, u nich nádherné :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Tonetky jsou kouzelné. Pokaždé pokukuji po bazarech nebo u straších známých, jestli se někde neobjeví....že bych ji také zabavila a zrenovovala do své dílničky....:-D

  Manžel se strašně rád houpe na židlích. Je to nějaká jejich rodiná úchylka. Dokáží nové židle do pár měsíců všechny zničit. Nechápu....:-O

  OdpovědětVymazat
 4. Ano! Thonetky beru všema deseti! Bohužel máme moc malou kuchyni na klasický stůl s židlemi okolo a tak jsme pořídili (taky IKEA) dřevěné skládací a máme je už dobrých 15 let a furt drží...A mají jednu nespornou výhodu - nedá se na nich houpat! :o))
  Thonetky máme doma dvě-každá jiná, v garáži mi čeká na renovaci židle bez opěradla (ale není to TON) a na zahradě mám taky jednu - v koupelně jako odkládací.
  Je to prostě úžasný nábytek a chlouba naší země..(a teď si nejsem jistá, jestli to ještě je NAŠE..)

  OdpovědětVymazat
 5. aj mne sa páčia, stará dobrá klasika...:)

  OdpovědětVymazat
 6. Já mám dvě rozložené na půdě, až bude čas je opravit:-)) ale tyhle jsou ještě hezčí, fakt nádherné!!!

  OdpovědětVymazat

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...